20 shoferë të këqinj që kanë shkatërruar plotësisht makinën e tyre sportive

liridona 0

Makinat sportive janë automjete shumë të shpejta, kështu që kur ata përfshihen në rrëzime, rezultatet shpesh janë shkatërruese. Së pari, vetë vetura sportive, e cila pritet të jetë më e shtrenjtë se makinat e rregullta, dëmtohet nëse nuk shkatërrohet plotësisht. Së dyti, shoferi i veturës sportive dhe udhëtarët e shoferit mund të lëndohen – nganjëherë edhe vdekjeprurëse. Së treti, njerëz të tjerë në afërsi të aksidentit mund të lëndohen ose edhe të vriten, prona e tyre mund të mbajë edhe barrën e një aksidenti automobilistik.

Linja e dukshme është se shoferët e makinave sportive duhet të ushtrojnë një sasi të konsiderueshme kujdesi kur veprojnë automjetet e tyre – por kjo është më e lehtë se sa bëhet. Kur një shofer sportiv e dëgjon nxitjen e motorit të automjetit të tij duke arritur nivele më të larta dhe më të larta, duket se ka efektin e një droge problematike, duke i kërkuar nxitësit të shkojë më shpejt dhe më shpejt, niveli i rrezikut në rritje ndërsa toni i shpejtësisë rritet. Dhe gjykimi i një shoferi është edhe më i keq në shansin fatkeq kur ai është nën ndikimin e një substance të ndaluar, për ata që qëndrojnë pas timonit.

Këtu janë 20 perplasjet e makinave sportive që shpresojmë të shërbejnë si përkujtues për të gjithë shoferët e makinave sportive:

20.Testi i makinës Honda NSX dhe përplasja e saj:

A keni provuar ndonjëherë një makinë vetëm për kënaqesi? Ju e dini kur ju me të vërtetë nuk keni plane për të blerë makinën dhe nuk keni te ardhurat për të paguar për të, por ju e provoni atë gjithsesi vetëm për të imagjinuar se e zoteroni atë? Argëtim, apo jo? Por, çfarë nëse ju jeni duke testuar makinën, ju e dëmtoni atë ose, edhe më keq, e shkaterroni? Epo, kjo është ajo që ndodhi me këtë shofer në Perth, Skoci, kur huazoi një Honda NSX nga një sallë ekspozite Honda në janar të vitit 2018. Ai, së bashku me një shok, testonte makinën sportive me vlerë rreth 160.000 dollarë, kur ai përfundoi duke e perplasur , ironikisht, përmes gardës së një sallë ekspozite Kia. Si shoferi dhe shoku i tij dolen të padëmtuar.

19.Poston video live në facebook dhe përplas Maseratin:

Mbeturinat vështirë se mund të japin ndonjë indikacion, por është një Maserati që kushton rreth $ 73,000 deri në $ 184,000. 24-vjeçari Brandon Gionapoulos, një shitës makinash i punësuar në një degë të Maseratit në Douglas County, Kolorado, po e ngiste automjetin rreth një milje larg vendit të punës kur ai u rrëzua në janar 2017. Para se të ndodhte aksidenti, Gionapoulos kishte postuar një video e Facebook Live për të që e ngiste Maseratin me shpejtësi deri në 111 mph. Fatkeqsisht, i riu vdiq në aksident.

18.Car Salesman përplas Aston Martin gjatë testit të makinës:

Në nëntor të vitit 2017, Ben Simpson, një sipermarrës 35-vjeçar, ishte në prag të blerjes së një V12 Vantage S Aston Martin. Gjithçka që donte ishte një provë për të siguruar që ai do të ishte plotësisht i kënaqur me blerjen e tij, por kjo udhëtim nuk shkonte siç ishte planifikuar. Shitësi i makinave po ngiste makinën sportive prej 170,000 dollarë dhe përfundoi duke e rrëzuar atë në një gardh. Fatmirësisht, shitësi dhe Simpson nuk u lënduan. Më pas, shitësi madje i shkruajti Simpson-it një shënim falje në të cilën ai shaka, “Unë do të jem në kontakt me ju, sapo  të gjej një makinë të përshtatshme, dhe kur ne të shkojmë për një tjetë xhiro … ju do ti jepni makinës!”

17.Mburret për blerjen e një tjetër Lambo mbasi ka përplasur një të tillë:

Në prill të vitit 2015, një djalë i ri në Leicestershire, Britania e Madhe e perplasi Lamborghini Gallardo e tij në një pemë, gje e cila beri që makina të thyej një shtyllë prej betoni. Një rrotë e Lambo fluturoi dhe pothuajse goditi një vajzë 9-vjeçare dhe gjyshin e saj në një trotuar aty pranë. Ndërkohë që një person normal do të shkaterrohej emocionalisht nëse do të shkatërronte makinën e tij sportive prej 300,000 dollarësh, shoferi i ri i cili nuk u demtua,mburrej që do të blinte një tjetër Lambo të nesërmen. Policia nuk arrestoi askend për aksidentin.

16.16 vjecari përplas Dodge Challenger me një shtëpi:

Në dhjetor të vitit 2016, prindër të shqetësuar në Ontario, Kanada moren ne telefon policinë pasi e panë që Challenger 2016 i tyre ishte marr nga shtëpia e tyre rreth orës 2:30. Nuk ishte e qartë nëse ata e dinin, por ishte djali i tyre 16-vjeçar i cili kishte marrë makinën prej 40,000 dollarë për një xhiro. Policia ndoqi makinën, por hoqi dorë, kur Dodgeri po ecte shumë shpejt për t’u ndjekur në mënyrë të sigurt. Më vonë, adoleshenti përplasi automjetin me pjesen e perparme te një shtëpie. Për fat të mirë, askush nuk ishte në shtepi në atë kohë dhe djali nuk u dëmtua seriozisht. Megjithatë, ai u akuzuar për vjedhje, arratisje nga policia, dhe ngarje të rrezikshme te makinës.

15.Shoferi i dehur përplas Maseratin me një Isuzu Trooper:

Në janar të vitit 2018, pak pas mesnatës së një të shtune, Gary Shook, 44 vjeç, hyri në Maseratin e tij i dehur dhe përfundoi duke i dhënë makinës në jug në një korsi që shkon drejt veriut në Weber County, Utah. Ai e perplasi makinën e tij, me vlerë të paktën $ 100,000, në një Trooper Isuzu, i cili më pas u vertit mbi një pengesë kabllore. Shoferja i Trooperit dëmtoi legenin dhe pati prerje të thella në kokë, por ishte jashtë rrezikut. Më vonë, Shook, i cili gjithashtu pësoi prerje në kokë, u akuzua. Nuk ka nevojë të thuhet, Maserati i tij përfundoi plotësisht i shkatërruar.

14.Ura u mbyll pas përplasjes së Dodge Viper:

Në gusht të 2017, një urë në Lee County, Florida u mbyll pasi një shofer përplasi Dodge Viper e tij të kuq me vlerë rreth 85,000 dollarë. Shoferi thuhet se humbi kontrollin pasi një makinë e bardhë i kishte zënë rrugën, duke shkaktuar që shoferi i Viper të vërshonte ashpër. Kjo solli ne humbjen e kontrollit të automjetit të tij dhe u rrëzua në një pol të lehtë. Shtylla e dritës ra, duke shkaktuar që disa pole të linjës së energjisë të binin si domino bashkë me të. Ura u mbyll sepse autoritetet ishin të shqetësuara për rrezikun e goditjeve elektrike pasi shumica e linjave të energjisë ngelen aktive edhe pas rrëzimit. Shoferi i Viper u cua në spital, por gjendja e tij nuk u raportua.

13.Pickimi nga një bletë shkaktoi përplasjen e Acura NSX:

Aksidenti në foto nuk është shumë i keq, por kjo histori ja vlen të tregohet. Ajo ndodhi në fund të vitit 2016, dhe përfshin një makinë në Tajvan, një Acura NSX e shënuar si Honda. Një gazetar po e ngiste automjetin prej 150,000 dollarë, kur një bletë hyri në dritaren e makinës së tij dhe e pickoi atë në qafë. Dhimbja nga pickimi e bëri atë të copëtojë automjetin e tij të shtrenjtë në një ndarës barrierë, gjë që parashikueshmërisht rezultoi me dëme të konsiderueshme në anën e majtë të makinës së tij. Për fat të mirë, shoferi nuk u plagos rëndë.

12.Bugatti Chiron rrëzohet në kanal:

Fotografia e mësipërme është tepër e trishtuar. Është një Bugatti Chiron prej 2.5 milionë dollarësh që tërhiqet pas perplasjes në një kanal. Incidenti ndodhi në Wolfsburg të Gjermanisë në vitin 2016. Në një deklaratë zyrtare rreth aksidentit, zëdhënësi i Bugattias, Manuela Hohne tha: “Shoferi ishte i pavëmëndshëm, prandaj makina u rrezuane kanalin e rrugës”. Ajo që e bën fotografinë edhe më të trishtuar është se, në vend të një makine tërheqëse aktuale që transportonte rrënojat, ishte përdorur një mjet ndërtimi për ta tërhequr atë, duke bërë që pjesë të trupit të Chiron të zvarriteshin në rrugë.

11.Koleksionuesi i Pagani Zonda  përplaset në rrugë:

Peter Saywell është një koleksionist i njohur i makinave në Britani të Madhe, dhe fatkeqësisht, makina në foto është ai i tij i tipit 2 milion dollarë Pagani Zonda. Përplasja ndodhi diku në fund të vitit 2017 në Tangmere, Angli. Makina po udhëtonte për në një ditë me një grup të super makinave të tjera kur shoferi i saj humbi kontrollin dhe goditi me forcë një gardh. Parakolpi i Zonda u shqye, ndërkohë që një pjesë e rëndësishme e pjesës së prapme të makinës u copëtua. Automjeti thuhet të ketë qënë fillimisht i bardhë me piktura të verdha, por u pikturua me blu të ndritshme dhe u pajis me modifikime të shtrenjta, duke përfshirë një sistem të ri të shkarkimit.

10.Koenigsegg Agera RS përplaset në një test makine:

Manny Khoshbin është një koleksionist amerikan i super makinave, dhe ai komisionoi një Koenigsegg Agera RS Gryphon për t’u ndërtuar posaçërisht për të. Për fat të keq, automjetime nje kosto 2 milionë dollarë u perplas ndërsa ishte duke u testuar në një pistë në Trollhattan, Suedi, dikur në mes të 2017 pasi shoferi i tij humbi kontrollin e saj për shkak të kushteve të lagështa. Megjithatë, ka një lajm të mirë. Së pari, shoferi ishte i padëmtuar. Së dyti, Khoshbin njoftoi se Gryphon e tij do të riparohej dhe se do të dilte më mirë se kurrë.

9.McLaren u dha me “qira” për nje perplasje në një dasëm:

Dasma janë, sigurisht, të veçanta, dhe është praktikë e zakonshme për çiftet të marrin me qira një makinë martesor për ngjarjen. Në 2017, një çift në Mbretërinë e Bashkuar e kishte këtë në mend kur ata moren me qira një McLaren 650S për të përdorur si makinën e tyre martesor. Përpara dasmës, dikush donte të kuptonte se sa e fuqishme ishte makina, dhe ai e bëri. Për fat të keq, ai e bëri këtë duke perplasur McLarenin prej 265,000 dollarësh në një pemë në një parking. Airbagët e McLaren u hapën nga perplasja, dhe pjesa e përparme e McLaren përfundoi një rrëmujë të rrënuar. Por fatmirësisht, askush nuk u lëndua në aksident.

8.Ferrari 458 Spider përplaset në një kopësht:

 

A mund të ngec pedali i një Ferrari, duke e bërë shoferin e saj të paaftë për të ndaluar makinën? Epo, nëse një shofer nga Bath, Somerset është per tu besuar,athere po, mundet. Shoferi deklaroi se pedali i tij i gazit Ferrari 458 Spider papritmas refuzoi të zmbrapsej, duke e detyruar atë të kalonte trotuarin në një rreth të tërthortë, të rrëzonte disa shtyllat dhe të përplasej në kopshtin e një shtëpie aty pranë. Pronari i shtëpisë femër, kopshtin e të cilit u shkatërrua, rrëfeu: “Burri dhe biri im ishin zgjuar dhe dëgjuan përplasjen. “Më zgjoi zhurma dhe unë vrapova menjëherë poshtë te shikoja nëse shoferi ishte në rregull, telefonoi policinë dhe i bëri shoferit një filxhan çaj. ” Sa gjest i bukur prej saj!

7.Pjesa e përparme e Pagani Huayra BC përfundon poshtë një kamioni:

Kushdo që zotëron një Pagane Huayra BC do të donte të kuptonte se çfarë mund të bënte me lodren e tij prej 2.8 milionë dollarë, por nuk ka gjasa që dikush që zotëron një bukuri të tillë do të përpiqet të fus automjetin e tij nën një kamion. Për fat të keq, në mars të vitit 2017, pronari i një prej vetëm 20 paganëve Pagani Huayra zbuloi se pjesa e perparme mund të përshtatet nën fundin e një kamioni – duke dhënë forcë të mjaftueshme (deri në 750HP dhe 1,000 Nm çift rrotullues, ) dhe duke shkaktuar dëme të konsiderueshme, natyrisht. Aksidenti ndodhi një mbrëmje në Grande Raccordo Anulare në Romë të Italisë.

6.Adoleshenti përplas Nissan GT-R me një makinë tjetër:

Më 4 tetor 2016, 19-vjeçari Shi Ximu Herman po merrte pjesë në eksplozivin e makinave ekzotike në Singapor, një ngjarje automobilistike, dhe vendosi të kryejë një gjykim të shpejtë në 180,000 Nissan GT-R të tij. Për fat të keq, ai humbi kontrollin e automjetit të tij dhe përfundoi duke u perplasur me një Toyota Corolla, shoferja e te cilës ishte 66 vjeçare Teong Hien Sing. Teong thyen dy brinjë, pësoi një dëmtim të shpinës dhe vuajti nga ënjtja e trurit si rezultat . Një gjykatë e dënoi Shiun në gjashtë javë burg dhe pezullimin e patentës së shoferit për një vit e gjysmë pas lirimit të tij. Shi gjithashtu ranë dakord të paguajnë Teong një shumë të padeklaruar si kompensim.

5.Përplasja e Mazda MX-5 :

Në janar 2018 një Mazda MX5 perfundoi duke u rrëzuar në një rrugë. Duke e ditur se një 64-vjeçar ishte pas timonit të saj e bën situatën edhe më të zymtë, por mjaft çuditërisht, Mark Alpine nga Hunts Cross, Anglia u largua nga ky rrëzim dhe vazhdoi të shkonte në punë në një kompani me qira të fabrikës aty pranë. E vetmja dëmtim që ai pësoi ishte një prerje në dorën e tij, megjithëse ishte shumë i shqetësuar, sepse ai përfundoi i lagur me benzinë ​​dhe ishte i frikësuar që ai do të digjej nëse vetura do të dilte në flakë. Për fat të mirë, kjo nuk ndodhi, dhe e vetmja gjë që përfundoi në hi ishte 25,000 dollarë që ai kishte shpenzuar në makinën e tij sportive.

4. Përplasja e Paul Walker – Porsche Carrera:

Në ndoshta më të publikuarin aksidentin sportive në kujtesën e fundit, aktori i Fast & Furious Paul Walker humbi jetën në Kaliforni në nëntor 2013. Një shok i Walkerit, Roger Rodas, i cili po e ngiste Porsche Carrera GT Walker, gjithashtu humbi jetën kur automjeti goditi një pemë para se të shpërthente në flakë. Paditë pretenduan se Carrera GT kishte pasur “një histori të paqëndrueshmërisë dhe të çështjeve të kontrollit”, por Porsche fajësoi aksidentin për gabimin e shoferit dhe mirëmbajtjen e pavend të automjetit.

3.Audi R8 përplaset teksa lë shfaqjen e makinave:

Në 2017, edicioni i muajit Preston Supercar Show në Mbretërinë e Bashkuar për fat të keq u keqtrajtua nga një Audi R8 prej 145,000 dollarësh që u perplas me një shtyllë dritash rrugore, pastaj u rrezua në një kanal ndërsa makina zmadhohej larg vendit të ngjarjes. Incidenti, i cili u kap në video, u dyshua se ishte shkaktuar nga shoferi i Audi që fikson kontrollin e tërheqjes së automjetit të tij. Në fund, shoferi dhe pasagjeri i tij u arratisën të padëmtuar, por rrota e pasme e makinës u shkëput nga boshti i saj dhe karroca e R8 dukej e dëmtuar rëndë. Nuk ka nevojë të thuhet, ndoshta do të duhet një kohë për këtë makinë për të marrë pjesë në një tjetër shfaqje makine.

2. Gara e Ford Mustangs:

Në dhjetor të vitit 2017, dy Ford Mustangs me pakujdesi – dhe në mënyrë të paligjshme – u tërhoqën në Texas Highway 249, dhe kjo ndikoi në shoferin e një prej Mustangëve dhe dikush në një automjet tjetër që humbi jetët e tyre. Shoferi Mustang i cili vdiq, Kevin Strong, goditi me forcë një Ford Explorer, i cili u kthye në anën e majtë, duke çuar në vdekjen e shoferit të tij. Shoferi i Ford Explorer ishte duke dalë nga një rrugë me pemë në momentin e perplasjes. Sheriff Ed Gonzalez paralajmëroi: “Gara në rrugë është e paligjshme dhe e rrezikshme. Këtu, dy janë të vdekur dhe dy të tjerë me plagosje”. Kjo është një paralajmërim i drejtë, por njerëzit tashmë e dinë këtë – disa thjesht refuzojnë ta marrin vesh.

1.Porsche Boxster S përplaset me një shtëpi:

 

Thuhet se një në tre aksidente automobilistike ndodh brenda një milje nga shtëpia e shoferit, por kjo ndodh vetëm afer vendbanimit e shoferit. Në janar të vitit 2018, shoferi i një Porsche Boxster S të kuq me vlerë rreth 55,000 dollarë ishte duke dalë nga garazhi i shtëpisë së tij në Countesthorpe të Anglisë, kur këmbët e tij me sa duket u kapën në përshpejtuesin e makinës. Kjo bëri që vetura sportive të perplasej me shtëpinë dhe të futej në muret e shtëpisë. Një grua që ishte brenda shtëpisë, si dhe shoferi i Porsche, për fat të mirë nuk u dëmtuan.

 

 

Lini një Përgjigje