Aston Martin rikrijon makinën origjinale të James Bondit

ardita 0

Një nga makinat më të famshme në kinema është duke u ndërtuar në botën reale me të gjitha funksionet e saj.

25 kopje të Aston Martin DB5 nga James Bond Goldfinger do të prodhohen nga ‘Aston Martin Works’, një ekip që është pas shumë prej makinave më të fundit klasike që ende prodhohen.

Ndarja “Aston Martin Works” është e bazuar në Newport Pagnell të Anglisë, në të njëjtën fabrikë në të cilën janë ndërtuar modelet origjinale të DB8, 1963 dhe 1965, transmeton koha.net.

Riprodhimi i Goldfinger do të duket shumë i ngjashëm me DB5, të gjitha të bëra në argjend, ashtu siç ishte në film, dhe do të ketë rrota teli.

Aston Martin DB5 James Bond Goldfinger gjithashtu do të ketë ‘armatim’ që ka ndihmuar 007 në luftimin e kriminelëve të bërë nga metali, si mitralozë prapa dritave të përparme dhe të pasme që zbulohen kur vulat shtypen dhe shumë gjëra të tjera agjentë 007.

25 njësitë e këtij modeli nuk janë të ligjshme për ngarje në rrugë, secila prej të cilave do të kushtojë 3 milion paund.