Audi RS Q8 thyen rekordin e Mercedes-AMG GLC 63 S në Nurburgring

ardita 0

Audi RS Q8, premiera botërore e të cilit pritet të mbahet së shpejti, pistën e njohur gjermane të Nurburgringut me gjatësi prej 20.8 kilometra e ka kaluar për 7:42:253 minuta, kështu duke shënuar rekord të ri në kategorinë e SUV-ëve serik.

Rekordin e mëparshëm e ka mbajtur Mercedes-AMG GLC 63 S. RS Q8 ka motor 4.0-litër Twin-Turbo V8 me kapacitet prej 600 kuajfuqi, gjë që është e mjaftueshme që shpejtësinë nga 0 deri në 100 kilometra ta arrijë për 3,8 sekonda dhe atë maksimale deri në 305 km/h.