BMW prezanton motorrët e saj më të ri.

Admin 0

Ka disa muaj që qarkullojnë thashethemet se BMW po ndërton një motorr të ri. Dhe më në fund ajo ka prezantuar dy të tillë, modelin R1250GS të vitit 2019 dhe motorrin e ri 1250 RT.

Pra disa javësh BMW njoftoi se ishte duke përmirësuar modelin R1200 GS duke i shtuar fuqinë dhe duke e shndërruar nga një motorr 1170 kubikësh në një motorr 1254 kubikësh. Përveç fuqisë së përmirësuar BMW ka vendosur në këto motorra edhe sistemin Shiftcam i cili përmirëson performancën dhe efektivitetin e motorrit. Ky system e ndihmon motorrin në rritjen e fuqisë si edhe në reduktimin e harxhimit të karburantit. Motorri i ri R1250GS jo vetëm është më i fuqishëm se modeli i më[arshëm por edhe harxhon rreth 4% më pak karburant se modeli i mëparshëm. Të dy motorrët janë të pajisur me Automatic Stability Control dhe Hill Start Assist. Një tjetër zgjdhje opsionale është edhe Intelligent Emergency Call e cila në rast përplasje automatikisht lajmëron urgjencën.

Çmimi i këtyre dy motorrëve ende nuk është bërë i ditur po ashtu edhe data ekzantke se kur do të dalin në treg, por një gjë është e sigurtë që brenda vitit tjetër do të mund të blini këto dy motorrë fantastik.

This post is also available in: English