Brabham BT62 për herë të parë në Shtetet e Bashkuara për Monterey Car Week!

liridona 0

Brabham dikur ishte një nga emrat më të mëdhenj në Formula 1, duke fituar katër kampionate të shoferëve dhe dy kontraktuesve përpara se të venitet gradualisht. Brabham BT62 bëri debutimin e tij botëror në Londër në maj dhe po vjen për herë të parë në Shtetet e Bashkuara për Monterey Car Week.

BT62 është mundësuar nga një V8 me 5,4 litra të vetë dizajnit të Brabham, i cili është montuar në mes të shasisë dhe drejton rrotat e pasme.E pershtatur për një makinë të zhvilluar nga një ekip ish-Formula Një, BT62 do të ketë gjithashtu një paketë te “forte të aerodinamikës, me 2.645 kilogramë force.

Prodhimi do të kufizohet në 70 makina, me çmim prej $ 1.3 milion secili. 35 automjetet e para do të përfaqësojnë secilën nga 35 makinat e fituara në garën e Formula 1 nga Brabham. Për debutimin e saj në SHBA, BT62 do të sjellë ngjyrat e gjelbra dhe ari të numrit 22 të garës Brabham BT7 që legjenda amerikane garash Dan Gurney çoi në fitore në Çmimin e Madh francez të 1964-ës. Kjo ishte fitorja e parë e Brabham për F1.

Është e vështirë të mendosh për një vend më të mirë për të zbuluar një super-makinë të re sesa Monterey Car Week, ku makinat më të vlefshme në botë dhe pronarët e tyre të pasur mblidhen nën diellin e Kalifornisë. Duke u nisur nga 18-26 gusht, Monterey Car Week përfshin ngjarje të shumta.

This post is also available in: English