E ardhmja e teknologjisë së jahteve.

Mariglen 0

 4K Ultra HD video

Kete vit Monaco Yacht Show prezantoi disa nga superjahtet me teknologjine me te avancuar ne bote, por cfare trendi do te kete teknologjia ne superjahtet e se ardhmes? Cfare do te kerkojne pronaret e superjahteve  ne muajt dhe vitet ne vazhdim? Per ta zbuluar kete ne u lidhem me 2 nga kompanite me te medhaja te specializuara ne teknologjine brenda jahteve.

 Teknologjia e padallueshme

Nuk keni me nevoje ta vendosni televizorin ne mure. Ne kemi zhvilluar nje projector HD me lazer te vendosur tek mobiljet-tha Sara Stimilli nga Videoworks.Nje tjeter vecori e re jane dhe boxet e padukshme,nuk eshte boxi qe e krijon zhurmen po vete materiali.     

 

Projekti Loon WiFi

Ne pergjithesi kur jemi duke udhetuar diku nuk mund te themi se kemi internet me shpejtesi te larte -thote Kerkhof.”Ne det internet nuk eshte i mundur por edhe kur eshte, cmimi eshte shume i larte,. Kjo gje mund te ndryshoje ne vitet qe vine. “Project Loon nga Google eshte duke u perpjekur te shperndaj internet edhe ne cepat me te largeta te botes. Nuk do te isha I surprizuar neqoftese cdo jaht do te kishte balonen e tij vetem per te siguruar internet me shpejtesi te larte.Jam I sigurte qe nuk jam I vetmi qe po e mendoj kete.

Bluetooth Profile

Ju mund te keni sinjalin e Bluetooth te instaluar perreth jahtit ne menyre qe cdo person qe hyn ne dhome me telefonin e tij te identifikohet nga sistemi keshtz qe muzika dhe dritat te pershtaten automatikisht.

Sisteme Rezervë

Te gjithe keto risi te guximshme ka mundesi qe te deshtojne ne disa momente.Kjo esht nje arsye pse Videoworks parashikon nje rritje ne pajisjet tekonologjike reserve.Ne po shohim nje rritje te kerkesave per sisteme reserve ne bordet e jahteve-tha Stimilli.Kjo do te thote qe neqoftese server-i I pare prishet cdo gje vazhdon te punoje serpse ekziston serveri tjeter. Esht saktesisht si nje gjenerator emergjence. Eshte nje koncept I ri dhe qe ule koston sepse  tekniku nuk ka nevoje te fluturoje nga Karaibet deri ne Ankona vetem per te blere nje pjese.

 

This post is also available in: English