E pabesueshme! Alfa Romeo 8C dhe GTV janë kthyer sërisht!

liridona 0

Alfa Romeo ka konfirmuar një super-makinë të re – që mban emrin 8C. Është njoftuar se 8C – e fundit e parë në vitin 2010 si një Coupe V8 me motor përpara – do të kthehet si një model dy-vendësh, me motor të mesëm duke përdorur një shasi me fibra karboni, dhe një figurë të fuqisë në veri 700 kuaj fuqi.

Po, Alfa Romeo po shkon pas skuadrave të McLaren 720S dhe Ferrari 488 Pista me pjesë të veta të eksotikës 700 kuaj fuqi. 8C i ri, i cili pritet nga viti 2022, do të kombinojë një motor binjak turbo (me gjasë një zhvillim të V9 me 2.9 litra Giulia Quadrifolgio) me një motor elektrik të montuar përpara boshtit.

Alfa ka konfirmuar se anija e saj e re e 8C do të jetë në gjendje të eci nga 0-62 m/ore në më pak se tre sekonda.
Nëse ju pëlqen Coupes Alfa Romeo, ju jeni me fat. Kompania gjithashtu ka konfirmuar një variant të ri me dy dyer bazuar në sallonin e Giulia, për të qenë i njohur me GTV.

GTV do të kombinojë fuqinë e 503 kuaj fuqi të Giulia Quadrifoglio me boshtin e perparmë për një total prej mbi 600 kuaj fuqi, me shpërndarje 50:50 të peshëst.

Çmimet nuk bëhen akoma te ditura!

This post is also available in: English