Ekskluzive: VW Golf 8 2019 (Foto)

Mariglen 0

Nuk do ishte gabim po të thonim që modeli Golf i Volkswagen është nga më të përdorurit në Shqiperi. Prandaj dhe ne kemi sjellë foto ekskluzive për t‘ju treguar si do duket modeli më i fundit i Golf-it. Informacionet që na vinë nga Gjermania thonë që në fund të 2018, VW do të shfaqe makinen e re. Golf-i është nga të paktat modele që ka rrezistuar ne kohë dhe ka rritur të ruajë vlerat e vetë dhe të qendrojë gjitmonë lartë në listat e shitjeve. Që prej vitit 1974, kur është prodhuar dhe gjenerata e parë te këti modeli, VW ka vazhduar ta prodhojë atë duke e rinivuar herë pas herë. Modeli që presim këte herë është gjenerata e 8 dhe ecën me kohën por duke ruajtur filozofin e përhershme të Golfit.

Sa i përket dizajnit, ç’ka bie në sy është  që pjesa e perparme është më e mprehtë dhe me detaje aerodinamike. Gjithashtu dukët më e ulet dhe pak më e gjere se modelet e tjerë. Për të parë më shumë ndryshime duhet të shikojmë në detajë dhe atherë mund të vejmë re, vijizimet anësore të dyerve, dritat LED, antena ne pjesen e siperme, drita e frenave siper xhamit e pasem…etj.

Sa i përket pjesës së brendhsme, versioni standart to të ketë mori ndryshimesh ne ndryçim, komandim, teknologji dhe dizajn. Disa nga këto do jenë zëvendësimi i butonave rrotullues më një buton më prekje, komandim të funksionëve të ndryshme me anë të zerit, ruajtia e preferencave të çdo shoferi që e drejton makinen duke përshtatur automatikisht, tempraturen,muziken, destinacionet  dhe ndryçimin. Ne pergjithësi do ketë shumë teknologji sidomos versioni “R”.

Duke ditur qe makina nuk eshte vetëm pamja e jashtem, lë të flasim pak dhe për zemren e makines. Motorrat që do fuqizojnë Golf-in do fillojnë nga ato TSI 1000cc  me 95 kuajfuqi deri  tek ato TDi me 224 kuajfuqi.

Si pëfundim VW do na dhurojë një Golf të ri interesant që dukë marrë parasysh varjatetin e motorrave do plotësojnë çdo deshirë të apasionuarve pas Golfit.

Lini një Përgjigje