Gjeneva shkonë kunder statistikave duke prezantuar më shumë makina sedan

Mariglen 0

Një nga veçurit në panainirin e Gjeneves së këti viti ka qënë numri i madh i automjeteve të tipit sedan që u prezantuan si koncepte apo dhe makina prodhimi. Këte fakt e themi si të veçant sepse në Europe ky tip makinë ka kohë që po i bien numri i blerësve, duke e krahasuar me SUV dhe fuoristradat.

Sipas JATO Dynamics, vetëm 2017 shitjet e sedan-ve arriten ne 669,393 njësi, një shifer që tregon ulje me 7% duke e krahasuar me vitin paraardhes.

Pavarësisht shifrave të sipërpërmendura, në Gjenev debutuan BMW Concept M8 Gran Coupe, Hyundai Le Fil Rouge, Aston Martin Lagonda Vision, Volkswagen I.D. Vizzion, Pininfarina’s HK GT dhe Sibylla.

Sa i përket sedan-ve që janë gati për prodhim, ato përfshinë Audi A6, Peugeot 508 and Mercedes-Benz AMG GT.

Në panairin që u mbajt në qytetin Svicerian,sedan-et e reja tejkaluan numrin e SUV-e pavarësisht trendit te kundert. Vitin e kaluar, shitjet e SUV-ve u rriten me 19% duke shitur 4.56 milion makina dhe duke zenë 29% të tregut Europian. Prandaj dhe përfaqësimi i dobet i kësaj kategorie na bën përshtypje. SUV-t që u prezantuan ishin Hyundai’s Santa Fe, Hyundai Kona, BMW X4, Range Rover SV Coupe dhe Jaguar I-Pace. Kurse Skoda Vision X ishte e vetmia makinë koncept që u shfaq nga një prodhues i madh.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”26″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

This post is also available in: English

Lini një Përgjigje