Ja cilat janë 10 makinat më te pëlqyeshme për tu blerë në ankandin Silverstone javën tjetër!

liridona 0

1 .1985 Renault 5 Turbo 2 ‘Type 8221’
Kjo nuk është një Renault 5 Turbo e zakonshme. Është në të vërtetë një lloj Turbo 2 Evolution ‘Type 8221’, që do të thotë se është një nga 200 të ndërtuar për të homologuar grupin B Maxi 5 Turbo në mesin e viteve 80″. Vlerësimi i saj pritet të shkojë £ 25,000 – £ 30,000, por mund të jetë me vlerë sa më shumë se 130,000 £ restauruar.

2 .1980 Porsche 911 (930) Turbo ‘Rinspeed R69’
Bruce Aspinall bleu këtë Turbo 930 në vitin 1980. Ai e kishte në pronësi atë për tre vjet, Aspinall ishte aq i lumtur me të, ai e përdori atë deri në vdekjen e tij në vitin 2011. Pritet të shkoj në mes £ 80,000 dhe £ 90,000.

3 . 2006 Ford GT
Edhe në këtë anë të Atlantikut ka ende disa GT të epokës së ’05 që lundrojnë, dhe ndërsa çmimet janë në rritje. Kjo GT është një nga 27 makinat zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar. Jane bërë vetëm 5,000 milje, dhe më pak se 250 që nga shërbimi i saj i fundit. Çmimi? Midis £ 270,000 dhe £ 310,000

4. 1966 Iso Grifo GL 350
Iso Grifo është një gjë e veçantë në vetvete – por kjo ka një origjinë të duhur. Ai u ble nga askush tjetër përveç Mike Hailwood, fituesi i nëntë kampionateve motorike, i cili gjithashtu fitoi kampionatin e Formula 2 në 1972, konkurroi në 50 Grands Prix dhe përfundoi i treti në Le Mans. Kjo kishte një Chevy bllok të vogël 327 V8, një manual me katër shpejtësi. Pritet të shitet mes 220,000 dhe 260,000 £.

5. 1992 Porsche 911 (964) Carrera RS N/GT
Nëse Carrera RS ishte 911 GT3 e gjeneratës 964, RS N / GT ishte GT3 RS. E para kishte xham të hollë, më pak zhurmë dhe një mbulesë alumini. Kjo e fundit i mori gjërat një hap më tej duke i hequr të gjitha tapicerit. Kishte një rezervuar karburanti me rreze të gjatë, aparate të dyfishtë zjarrfikëse të brendshme dhe montim të brendshëm të motorit. Janë bërë 290. Cmimi i saj do të shkojë për £ 165,000 apo më shumë.

6. 1994 Mercedes-Benz SL60 AMG
Sulltani i Bruneit njihet qe ka pasur mjaft shije kur bëhet fjalë për makina. Nje nga këto është Merc SL60 AMG, një nga dy të furnizuar të reja në Sulltan në ’93 dhe një nga vetëm 49 qe jane ndërtuar. SL60 nënkupton 6.0 litra, të cilat në fillim të viteve 90″ nënkuptonin pothuajse 400 kuaj fuqi dhe 0-62 m/ore në 5.6 sekonda. Me 54,000 milje në orën, pritet të shitet për në mes 38,000 dhe 44,000 paund.

7. 1992 Alfa Romeo SZ Zagato
Më pak se 1000 SZ u ndërtuan nga Zagato, të gjitha në LHD dhe të gjitha me Alfa V6 të shkëlqyeshëm 3,0-litërshe, panele plastike.I ruajtur në mes të vitit 2004 dhe 2015, kilometrazhin e saj të detit lexon 69.025 km. Në ankand pritet të bëjë mes £ 45,000 dhe £ 52,000.

8. 1966 Mercedes-Benz 230 SL
Mercedes-Benz 230 SL pritet të shkoj deri në £ 90,000 . Nuk është tërësisht origjinal – u përmirësua në vitet 90″ në një motor me 2.5 litra dhe me katër shpejtësi, por na thuhet se është një modifikim i zakonshëm dhe i dëshirueshëm. Akoma nuk ka nje cmim.

9.1987 Ford Sierra RS500 Cosworth Chassis No1
Ekzistojnë disa Cossies në ankandin e Silverstone, por kjo është ajo që ju dëshironi – RS500 e parë. E ndërtuar për të homologuar Sierra për gara të grupit A, RS500 ishte një hap më i madh nga Sierra Cosworth – ajo kishte një motor të përmirësuar që i dha 224 kuaj fuqi. 499 nga 500 janë ndërtuar nga Tickford, një tjetër nga Ford. Silverstone llogarit deri në £ 120,000.

10.1997 Lamborghini Diablo SV
Një Lambo e vjetër. Një nga shumë pak SV të tregut të Britanisë së Madhe dhe me sa duket i vetmi SV i porositur me krahun e pasmë GT të mundshëm. 5.7 litra N / A V12 dhe këmbe manual me pesë shpejtësi do të thotë 0-62mpg në 4.5 sekonda dhe 202m/ore. Presin që të paguajnë midis 130.000 dhe 150.000 £.

This post is also available in: English