Ja se kush është risia më e fundit e Jaguar!

liridona 0

Jaguar është shumë serioz në lidhje me energjinë elektrike.Të gjitha markat gjermane të pranishme në treg kanë lancuar një makinë gjithë-elektrike.
Tani ka një tjetër sukses. Është kapur rekordi i shpejtësisë elektrike të ujit. Në partneritet me Williams Advanced Engineering, ekuacioni i Jaguar Vector ka marrë rekordin elektrik në 88.61mph.

Bazuar në një barkë bregdetare të Formula 1, Jaguar Vector e hoqi atë dhe futi 320kg bateri në kornizë dhe një palë motorë elektrikë Yasa në pjesen e pasmë. Me të mësuarit dhe teknologjinë e marrë direkt nga projekti Formula E, varkë V20E jep 295kuaj fuqi.

“Ky është vetëm fillimi”, tha drejtori dhe shoferi teknik i Jaguar Vector, Peter Dredge. “Plani është për të marrë rekord më tej, dhe përtej kësaj për të kuptuar potencialin e energjisë elektrike në artizanat me shpejtësi të lartë.

Cfare tjeter? Një F-Pace amfib? Një anije F-Type? Ooh, një nëndetëse I-Pace. Jaguar nuk rri dot pa surprizuar!

[Best_Wordpress_Gallery id=”194″ gal_title=”j”]

This post is also available in: English