Ja se me çfarë makinash do patrullojnë karabinieret në Itali! Foto

liridona 0

Forcat e policisë italiane kanë qenë prej kohësh të famshme për punësimin e disa prej makinave më të bukura sportive të prodhuara nga prodhuesit e lartë të automobilave të vendit. Por tani, një grup i SUV-ve të Detroit-it do të jetë pjesë e këtyre makinave. Jeep Grand Cherokee i parë, i kompletuar,i blinduar, ka hyrë në shërbim në rrugët e Romës, me 18 të tjerë të planifikuar për të hyre ne shërbim më vonë.

Natyrisht, Jeep është në pronësi të Fiat Chrysler Automobiles, megjithë reputacionin e saj për të qenë një markë homegrown dhe një figurë aq e rëndësishme sa Enzo Ferrari Edhe pse është cituar shpesh duke u deklaruar se “Jeep është vetura e vetme sportive e Amerikës”, tani që kompania është në pronësi të një konglomerate italiane-amerikane, dërgimi i disa Grand Cherokees për të shërbyer me Carabinieri, ka kuptim.

Jeepët përmbajnë dritare rezistente ndaj plumbave, paneleve te trupit dhe gomave. Nën kofano,gjendet një motor efiçent V6 me 3,0 litra që prodhon 190 kuaj fuqi.

Grand Cherokees janë të destinuara për përdorim anti-terrorizëm.