Jeni kurioz të shihni modelin më të fundit të Alfa Romeo? Ja ku është!!

liridona 0

Qëkur Alfa Romeo 8C Competizione përfundoi prodhimin në vitin 2010 pas një fillimi shumë të shkurtër në 2007, entuziastët e makinave dhe veçanërisht entuziastët e Alfisti u pyetën nëse do të ketë ndonjëherë një pasardhës. Me vdekjen e parakohshme dhe të trishtuar të ish drejtorit ekzekutiv të Fiat-Chrysler Automobiles, Sergio Marchionne, vetëm muajin e kaluar, e ardhmja e Alfa u mjegullua nga përçarja.

Por, siç do të thoshte edhe Marchionne, shfaqja duhet të vazhdojë, dhe duket se Alfa do të ndërtojë një super-kamion të ri 8C.
Lajmet vijnë nga revista CAR në Mbretërinë e Bashkuar, e cila kohët e fundit mori një tufë informacionesh të detajuar për makinën e ardhshme të Alfa Romeo. Do të jetë pasardhësi i 8C Competizione dhe me siguri do të mbajë emrin 8C.

Në gazetën e shtypit të vitit 2018, CAR përmendi disa nga pikat kyçe të asaj që duhet të presin me modelin e ri.

Bëhet fjalë për motorrin i ri të fuqisë hibride të 8C-së i cili fillon me Ferrarin e zhvilluar nga 2.9 litra benzinë ​​V6 të binjakëzuara me turbo nga Giulia Quadrifoglio.

Gazi i motorrit në vetvete siguron 500 kuaj-fuqi në të dy modelet Giulia dhe Stelvio Quadrifoglio. Por spekulimet tregojnë një prodhim total të sistemit prej mbi 800 kuaj-fuqi për 8C.

Kjo do të vijë si rezultat i përmirësimeve të motorit të brendshëm.

Emërtimi i Alfa Romeo 8C është një provë e madhe, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara, pasi 8C Competizione ishte modeli i parë i Alfa Romeo që u bë gati për t’u shitur nga shtetet pasi kompania u largua nga tregu në vitet 1990.

This post is also available in: English