Jeni të fiksuar pas makinave luksoze? Hidhini një sy këtyre super modeleve nga Mercedes Benz. Do të mahniteni!

liridona 0

“Geneva International Motor Show” do të ketë shumë surpriza për të gjithë të apasionuarit të makinave të bukura e të shtrenjta.

Një nga kompanitë sic është edhe Mercedes Benz ka bërë disa prezantime të mahnitshme.

Ja disa prej tyre:

1.Mercedes Benz A-Class

A-Class i ri tani është më e madhe se kurrë. 30 mm më të gjatë, me një pistë më të gjerë 14 mm më të gjërë, kokë dhe bërryl dhe një ngarkesë më voluminoze dhe më lehtë të aksesueshme sesa makinën e vërtetë mjaft të zakonshme, jo veçanërisht të bollshme që e zëvendëson. Ky është një lajm i mirë per të gjithë ne. Por ka lajm më të mirë, më interesant diku tjetër …

Lajme, për shembull, të gjithë sistemit të ri infotainment MBUX, i cili përdor të mësuarit në makinë për “përshtatje që i përshtatet përdoruesit” dhe “krijojnë një lidhje emocionale midis automjetit, shoferit dhe pasagjerëve”. Pra, për shembull, nëse kaloni rregullisht në Radio 4 në orën 18:00 për lajmet, makina do ta kujtojë këtë dhe do t’ju kujtojë.

Ashtu si S- dhe E-Class, A-ja e brendshme të zhurmës së re dominon nga dy LCD me ekran të gjerë. Në madhësinë e tyre ata janë 10.25 inç të gjithë (asnjë klasë A nuk merr formacione konvencionale, dy ekranë me 7 inç janë standarde), një për instrumentet, tjetri për nav (opsionalizimi i teknologjisë AR i mbulon POI dhe informacioni i drejtimit në ushqimet nga kamerat e makinës ), media dhe kështu me radhë. 

Ky i fundit është një ekran me prekje, por duke lëvizur gishtat nëpër prekje në timonin e drejtimit dhe në qendër të konsolës ose duke bërtitur “Hey Mercedes” në drejtimin e saj të përgjithshëm do të ndalojë një përgjigje. Merc është veçanërisht krenar për kontrollin e zërit “inteligjent”, që pretendon se mund të kuptojë dhe të veprojë me shumë gjëra që mund të tundoheni për ta kërkuar, megjithatë ju vendosni të kërkoni. Brenda arsyes, natyrisht.
Është krenar edhe për motorët e rinj me katër cilindra. 1,4 dhe 2,0 litra benzine në A200 dhe A250, dhe një naftë 1,5 litra në A180d. A200 dhe A180 do të jenë në dispozicion për të porositur kur çmimet dhe specs janë shpallur më 5 mars, A250 do të pasojnë në verë dhe ende më shumë motorë do të shtohen në formacion para fundit të vitit.

2.Mercedes-AMG G 63

Me Mercedes-AMG G 63 të ri, Mercedes-AMG G-Class ka pësuar ndryshimin më të madh në historinë e saj – duke qëndruar i vërtetë ndaj virtyteve të saj të provuara mirë. G 63 mbështet pozicionin e vet unik në mesin e automjeteve jashtë rrugës së performancës me sistemin e fuqishëm të vozitjes, AMG RIDE CONTROL pezullim të ri, modele transmetimi specifike AMG dhe brendshme të re me një kabinë të gjerë me ekran të gjerë.

Baza për performancën AMG Driving Performance, si në rrugët metalike ashtu edhe në ato jashtë, sigurohet nga motori V8-biturbo 430 kW (585 PS) me 4 litra, të gjitha me rrota me rrota të përparme (40:60) me tre bllokime diferenciale, transmetimi automatik me shpejtësi 9-shpejtëshe me shpejtësi të madhe, pezullimi i dyfishtë i dyfishtë i boshtit të përkohshëm dhe prerja e rregullueshme e përshtatjes. Reinterpretimi i dizajnit të pagabueshëm krijon pikësynime të forta me grilën e radiatorëve të veçantë AMG, harqet e ndezura të rrotave, goditjet e tubave anësorë në sistemin e shkarkimit dhe rrotat deri në 22 inç.

3.Mercedes AMG GT Coupe

Mercedes-Benz, AMG, zbuloi një nga makinat e saj më emocionuese për këtë vit në Gjenevë – Mercedes AMG GT Coupe me katër dyer. Futja më e re në familjen AMG GT, prodhuesi i makinave shumë të famshme, ky është modeli i parë me katër dyer për t’u bashkuar me serinë dhe makina do të dalë zyrtarisht në shitje më vonë këtë vit në verën e vitit 2018. Mercedes thotë se ideja kryesore e zhvillimit e kupes së re me katër dyer ishte që të ofronte si praktike ashtu edhe performancën si pjesë e një pakete. Në të vërtetë, Mercedes-AMG thotë se kjo AMG GT është diçka që mund të përdoret per një xhiro të përditshëm, si dhe një makinë gjurmimi gjatë atyre fundjavave të rastësishme në pista.

4.Mercedes-Benz C-Class

Shfaqja e Mercedes-Benz C-Class u zbulua në garën e vitit 2018 në Gjenevë. Mercedes W205 C-Class ndërroi pamjen e përditësimeve te stilimit në brëndësi dhe jashtë saj. Kjo lloj makine gjithashtu merr opsione të reja të motorit.
Variant më i mirë i Mercedes C-Class 2019 merr një sistem të ‘EQ Boost’ 48V. Sistemi rigjeneron energjinë kinetike dhe ngarkon baterinë vetëm duke ngadalësuar pa i dhënë mbytje. Gjithashtu përfshin një gjenerator të drejtuar nga rripi.

Lini një Përgjigje