Keni humbur mundësinë të ndiqni”Gjenevë Auto Show”? Ja disa nga idetë më befasuese që kanë marr jetë!

liridona 0

Çdo vit, Gjeneva pret një nga shfaqjet më të mëdha dhe më të rëndësishme të makinave në botë. Gjenevë Auto Show është vendi ku kompanitë nga e gjithë spektri automobilistik mblidhen për të lëvduar krijimet e tyre të fundit dhe më të mëdha. Çdo gjë është e tillë: super-karrotë, udhëtarët elektrike, SUV-të e thyer, econoboxet e përulur, dhe konceptet futuristike. Ne kemi parë edhe makina që vrapojnë në kripë të lëngshme – pa shaka.

Një pjesë e apelit të shfaqjes është se ajo është mbajtur në Zvicër, një vend i njohur për të bërë watches, djathë dhe çokollatë … por jo makina. Ja një përmbledhje të shfaqjes së mbushur me aksion të këtij viti.

1.2019 Audi A6

Audi në brezin e tij të pestë, sedan merr përditësime evolucionare stilimi që e sjellin atë në përputhje me gjuhën më të fundit të dizajnit të kompanisë. Nëse na pyesni, ndryshimet janë delikate, por ato funksionojnë. Brenda, A6 merr teknologjinë më të avancuar si instalimi i trefishtë i ekranit dhe gjithashtu në njohjen e dorës së ardhshme të shkrimit të dorës.

Spektakli europian A6 do të nisë me një motor V6 të turbulluar 3.0 litërsh i akorduar për të dërguar 340 kuaj fuqi dhe 368 kile gjërash në të gjitha katër rrota nëpërmjet një transmetimi automatik me shtatë shpejtësi. Gjashtë cilindra fitojnë një alternator të brezit (BAS) të lidhur me një baterinë të baterisë litium-jon për të formuar një sistem hibride të butë që kursen karburantin.

Më i zgjuar dhe më i pastër se kurrë, A6 i ri do të dalë në shitje në vendin e tij në Gjermani këtë verë. Audi do të nxjerrë informacion në lidhje me modelin e spekulimeve të SHBA-së në muajt e ardhshëm. Modelet S dhe RS të përzier me performancën e performancës do të ndjekin më vonë në drejtimin e prodhimit.

2.BMW M8 Gran Coupe concept

BMW 6 Series tashmë ka “vdekur”;Jetë të gjatë Series 8! Në fakt, Seria 6 nuk është krejtësisht jashtë loje. Shpirti i tij sportiv do të jetojë në Serinë 8, një BMW do të ringjallet së shpejti pas një mungese gati dy dekadësh. Ne morëm një shije të hershme të coupe 8 Series vitin e kaluar, si një makinë koncept dhe si një makinë garash. Në Gjenevë, patë mundësi te hidhninm një shikim paraprak një Seria 8 me katër dyer. Ajo do të marrë pishtarin nga Gran Coupe Series 6.

Marrja pjesë ne shfaqjet e makinave në të gjithë botën na ka mësuar se, me përjashtim të dukshëm të makinave mahnitëse të Villa d’Este, BMW rrallë herë ndërton një koncept sa për te kaluar rradhen. Nëse e shihni atë në një nga kto show, shanset janë të shumta që tashmë është në rrugën e saj drejt prodhimit prapa skenave. Gran Coupe M8 nuk është përjashtim. Do të bashkohet me familjen 8 Seria përpara fundit të vitit të ardhshëm.

3.2019 Jaguar I-Pace

Makina e parë e prodhimit të rregullt të Jaguar, I-Pace, tregoi fytyrën e saj në Gjenevë. Kalimi mbrapa qëndron mjaft afër konceptit eponymous të zbuluar në 2016 Los Angeles Auto Show. Ajo mban një dizajn të guximshëm që nuk i ngjan asgjë tjetër në rrugë. Cdo gjë ka të bëj me paketimin. Motorët e saj elektrikë marrin hapësirë ​​të konsiderueshme më të vogël sesa një motor i ngjashëm me benzinë. Stilistët e shfrytëzuan këtë gjë për ti dhëne me shumë rëndësi pjesës sportive sesa në dobi.

I-Pace impresionon edhe në letër. Është e pajisur me dy motorë elektrikë që shpërndajnë 394 hp dhe 512 lb-ft. e çift rrotullues, mjaftueshëm për një sprint të shpejtë 4.5 sekonda nga zero në 60 mph. Paketa e saj e baterisë prej 90 kilovatësh siguron deri në 240 kilometra të zonës së dhënes së makinës, një figurë që vendos Jag midis varianteve 75D dhe 100D të Modelit Tesla X.

4.Misioni i Porsche E Koncepti i Kryqëzimit Turismo

Porsche i befasoi të gjithë në garën e Gjenevës me një koncept të quajtur Misioni E Cross Turismo.Tërësisht elektrike, është një evolucion i konceptit Tesla- Mission E të prezantuar në 2015. Është një hap më afër prodhimit, si në aspektin e dizajnit ashtu edhe në aspektin e teknologjisë, por merr formën e një kamioncine në vend të një makine të bollshme. Fuqia është e barabartë me 600 kuaj fuqi të përbërë nga dy motorë elektrikë dhe një baterinë me bateri litium-jon. Mund të arrijë në 60 mph në 3.5 sekonda.

Pra, a është Porsche në fakt një kamioncinë elektrike? Kemi pyetur dhe përgjigjja është “ndoshta”. Kryqi Turismo është i bazuar në një makinë prodhimi, kështu që shasia dhe teknologjia tashmë ekzistojnë. Prej asaj pike, duke e bërë atë një realitet është vetëm një çështje e projektimit dhe ndërtimit të trupit. Porsche do ta bëjë atë nëse ka kërkesa të mjaftueshme nga blerësit.

5.2019 Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe

Ylli i Mercedes-Benz shfaqjes në Gjenevë ishte GT 4-Door Coupe, AMG e parë e pavarur. Ky model përdor një motor V8 të dyfishtë turbo të karikuar, 4.0 litërsh që siguron 630 hp. Ne e dëgjuam zhurmën e ksaj makine në shfaqje dhe kjo tingëllonte aq mirë sa duket.

Ishte një shfaqje e madhe për Mercedes. Ne gjithashtu panë C-Class përditësuar, Class-S i riformuar Maybach-së. Mos harroni se ka një shfaqje auto në Nju Jork në vetëm pak javë.

6.Toyota GR Supra Racing concept

Ne kemi kaluar vite duke pritur për të lindur përsëri Toyota Supra. Ne kemi lajme të këqija: Nuk është akoma gati. Është pothuajse këtu, megjithatë, Toyota tregoi atë që e quan një “koncept gara moderne”, që sinjalizon “angazhimin e saj për të sjellë përsëri në treg” një nga makinat më të spikatura sportive. Termi “koncept”nënkupton që modeli i prodhimit është ende të paktën disa muaj larg, por dizajni i paraqitur në Gjenevë na jep një vështrim më të saktë se Supra tjetër.

7.Volkswagen I.D. Vizzion concept

Volkswagen ndaloi së shituri nje makinë të bollshme në vitin 2016 kur përfundoi prodhimin e Phaeton, megjithëse modeli i la dyqanet amerikane shumë më herët se kaq. Marka ende ka syrin e saj në segment, dhe I.D. Vizzion concept lë të kuptohet se çfarë ka në dyqan.

Është një limuzinë e gjatë dhe e ulët, me një vijë çati të çrregullt që i ngjan Audi A7. Është ndërtuar në platformën MEB, arkitektura modulare është zhvilluar nga e para për të mbështetur çdo model që del nga ofensiva elektrike e makinave elektrike të Volkswagen. Mos shikoni për një V6 ose një turbo katër këtu; këtu cdo gjë bëhet fjalë per fuqinë .Eshtë e aftë për të lëvizur në mënyrë autonome. Volkswagen u zotua të nisë Vizzion para 2022.

8.Të tjera

Lista e debutimeve të mbajtura në Zvicër përfshin gjithashtu gjeneratën e dytë të BMW X4, vizionin e Aston Martin për një makinë luksoze të ardhshme, garën Ferrari 488 Pista, Kona elektrike të Hyundai dhe gjeneratës së ardhshme Santa Fe, hyrjen e nivelit Lexus UX crossover, dhe kamionçinë më të re të Volvo.

Ne pamë Range Roverme dy dyer dhe Porsche 911 GT3 RS përditësuar.
Kjo nuk është e gjitha. Shfaqja e Gjenevës është si një ajsberg. Ka pjesën për të cilën shkruajmë dhe fotografojmë, atë që është e rëndësishme për tregun amerikan.

Pjesa eurocentrike nuk merr pothuajse aq vëmendje, por është shumë më e madhe. Këtë vit, ndarja Alpine e Renault-it tregoi dy variante të reja të Coupe-it të saj emocionues, A101 Coupe Kayman. Njëra është një model më i lehtë dhe më i orientuar drejt shoferit.. Tjetri është një variant më i lartë me një listë të gjatë të komoditeteve dhe lehtësive të krijesave; lloji ne do të donim të shpërthente në Rivierën Franceze.


Peugeot zbuloi gjeneratën e ardhshme 508, një makinë me madhësi Passat që blerësit kanë, deri më tani, ose nuk e vënë re ose injorohet tërësisht. Kjo është vendosur të ndryshojë. Modeli i ri duket i mrekullueshëm.
Edhe kompanitë më të vogla ishin në fuqi të plotë. Fillimi zviceran Elextra tregoi një makinë elektrike 670-hp me një kohë zero deri në 62-mph, vetëm 2.3 sekonda. GFG Style (një kompani e themeluar nga mjeshtri i dizajnit italian Giorgetto Giugiaro) zbuloi një makinë elektrik, edhe pse nuk është aspak aq i fuqishëm.

Dhe, Tuner TechArt shfaqi Panamera Sport Turismo. Modeli i Remastered Mini Remastered i Automjeteve David Brown u kthye gjithashtu ne Gjenevë. Ju tashmë mund të blini edhe një në Amerikë.

   

 

Lini një Përgjigje