Këto gjëra nuk i keni ditur më parë për Mercedes C-Class…

liridona 0

C-Class ka disa sekrete të fshehura të pabesueshme. Mercedes ka prezantuar C-Class në vitin 1993 për të zëvendësuar 190-in dhe ka mbetur me emrin që atëherë. Edhe pse Klasa C nuk është më model i nivelit të hyrjes së markës, ajo është ende tepër e rëndësishme. Modeli aktual W205 u prezantua në 2014 dhe tani vjen në katër stilet e ndryshme të trupit me shumë opsione të motorit që variojnë nga katër cilindra në V8s të zhvilluar nga AMG.Vetëm për shkak se kjo është një model i shitjes së nxehtë për Mercedes, ne bastim se ka gjëra që jo të gjithë e dinë për C-Class.

Në SHBA, Mercedes kohët e fundit zëvendësoi transmetimin e saj të vjetër 7G me shtatë shpejtësi me një njësi të re nëntë shpejtësi 9G. Kjo është bërë në një përpjekje për të bërë C-Class edhe më të duhur dhe për të rritur ekonominë e karburantit.

Ky është alternativa e vetme e transmetimit në SHBA, por shumë njerëz nuk janë në dijeni se Klasa C është ende e disponueshme në tregjet e tjera me një manual me gjashtë shpejtësi. Ky opsion ka qenë i disponueshëm në Shtetet e Bashkuara, por manuali është ngadalë duke u zhdukur në tregun amerikan dhe pothuajse askush nuk do të blejë, edhe nëse mund.

Edhe pse Klasa C nisi si një makinë hyrëse, ajo është rritur shumë gjatë viteve. Në fakt, Klasa e tanishme C tani është e njejta masë si Mercedes E-Class origjinale. CLA është bërë tashmë Mercedes-i i ri, i cili ka dhënë hapësirën e kompanisë për të bërë klasën C më të madhe dhe më luksoze. Interesante, C-Class tani është kategorizuar si një makinë mesatare, ndryshe nga BMW 3 Series dhe Audi A4 të cilat janë të dyja kompaktë. Klasa C është më i gjatë dhe më i bollshëm sesa konkurrentët i tij, i cili është një arsye e mirë për të blerë një të tillë.

 

Klasa C mund të pajiset me sistemin Mercedes Pre Safe që mund të ndalojë makinën automatikisht nëse zbulon një aksident të afërt. Kjo është në të vërtetë mjaft e zakonshme për makinat sot, por ju nuk mund ta dini se sistemi i Sigurisë Pre do të mbyllë çdo dritare të hapur dhe do të rregullojë sediljet në një pozicion më të sigurt para ndikimit.

Shumë makina të reja përdorin aerodinamikë aktive për të përmirësuar efikasitetin e karburantit. Ashtu si disa makina të tjera, Klasa C ka tundur në skarë që mund të afrohet për të rritur aerodinamikën ose të hapur për të përmirësuar ftohjen e motorit. Kjo nuk është një tipar i pazakontë; madje edhe një Chevy Cruze e ka atë. Sidoqoftë, sistemi Mercedes është gjithashtu i lidhur me sistemin e navigimit, kështu që i njeh gjërat si kur makina ngas një tunel në mënyrë që të jetë sa më efikas që të jetë e mundur.

Opsioni baze Mercedes C-Class ka një çmim fillestar prej $ 40,250. Kjo për modelin e hyrjes C 300 me 241-hp 2,0-litra turbocharged katër cilindra. Gjithkush e di se C-Class më i shtrenjtë është binjaku turbo V8 C63 AMG, i cili fillon me $ 67,095. Megjithatë, kjo nuk e bën domosdoshmërisht atë C-Class më të shtrenjtë në treg. Ne e konfiguruam sedanin më të shtrenjtë C 300 4Matic dhe ishim në gjendje të rrisnim çmimin deri në 74,097 dollarë.

Sigurisht, kjo kërkonte shumë opsionev dhe aksesorë të instaluar nga tregtari, si papafingo, kutitë e ngarkesave dhe zgare biçikletash, si dhe sende të tjera që arrinin në mbi 2.600 dollarë. Disa nga opsionet më të shtrenjta ishin paketa AMG Line për 2.175 dollarë. Kjo shtoi karrocë AMG, një spoiler të pasmë, AMG 5-spokewheels 18 inç, pezullim sportiv, sistemin e frenave sportive, AMG Line me sediljet e përparme të sportit dhe pedale alumini të shndërruara.

Ne gjithashtu shtuam lëkurën Platinum White Nappa për 3.800 dollarë. Disa nga opsionet tona të preferuara janë kutia e rehatisë, e cila është një kazan i ndërtuar për trungun që kushton vetëm 305 dollarë. Ne gjithashtu e donim Paketën e Bilancit të Ajrit për 350 $, i cili shton sistemin e aromave të kabinës nga S-Klasa dhe një sistem pastrimi ajri.