Këto janë 12 nga makinat më të çuditshme të krijuara ndonjëherë… për ‘drift’

liridona 0

Nëse keni menduar se një autobuz shkolle nuk mund të bëjë gara dhe drift, mendohuni përsëri.

Ju njohim me 12 nga makinat më të çuditshme të krijuara ndonjëherë… për drift.

1. Ferrari 599

 

Drifti, në thelb është një disiplinë japoneze, por kur Federico Sheriffo vendosi të garonte në Formula Drift America, ai vendosi që të kishte nevojë për një bazament më patriotik.

Një Ferrari 599 me 2 turbo e cila prodhonte 800 kuaj fuqi, dhe me një palë frena dore hidraulike.

2. Rolls-Royce Silver Shadow

 

Irlandezi, Shane Lynch vendosi që të modifikonte një Rolls Royce Shadow i vitit 1979 me një motorr 6.7 litërsh V8, duke e shndërruar në një makinë për drift.

3. Autobuzi i shkollës së ‘Nitro Circus’

Moderatorët e programit televiziv “Nitro Circus” vendosën të shndërronin një autobuz shkolle nga një karatinë në një bishë drifti. Nuk mund të themi gjë tjetër për këtë gjë, se një përpjekje fisnike.

4. Ford Transit

Një furgon Transit me pamje agresive? Ëndrrat nuk do të ndalojnë kurrë… Ky furgon është një prototip drifti i pajisur me një V8 440 kuaj fuqi.

5. Toyota Prius

Ky model i Toyota duke marrë pjesë nga Tesla u shndërrua në një makinë të vërtetë drifti. Një gjë e pazakontë për një Prius.

6. 1968 Dodge Charger

Alexandre Claudin vendosi të kthejë makinën e tij Dodge Charger të vitit 1968 në një makinë drifti. E gjatë  5.3 metra dhe me një motorr BMW V8 e modifikuar, kjo makinë është një ‘shkatërruese’ rruge.

7. Ford Focus RS Mk1

Ford Focus RS kishte një problem me çiftin e rrotullimeve. Në vitin 2002 modeli RS kishte 212 kuaj fuqi dhe diferencial aktiv në rrotat e parme.

Por kjo nuk mjaftoi për disa të apasionuar që vendosën të zëvëndësonin motorrin me një V8 4.6 litësh të Mustang dhe me diferencial aktiv gomat e pasme.

8. Lamborghini Murcielago

Japonisë i pëlqen të bëjë gjëra të çmendura ndaj Lambos, zakonisht dritat zanore LED dhe liveries egra. Drifteri Daigo Saito preferon të heqë një të tillë, të shtojë një raft drejtues dhe të sulmojë shtigjet malore duke shikuar nga dritaret anësore (në vend të atyre ngjitura).

9. Jaguar E-Type

Vëllezërit Nick dhe Charlie Seward vendosën të kthenin një E-Type të kalbëzuar në një makinë drifti. Me një motorr të Toyota-s me 450 kuaj fuqi dhe kambios së BMW M5 V10 nuk është mirëpritur mirë nga konkurentet e Jaguar, por që ka rezultuar mjaft e bukur.

10. Ford Sierra me portobagazh

Tërësish si është prodhuar nga fabrika, përveç diferencialit dhe frenave të dorës hidraulike.

11. Isuzu Piazza

Makina të bukura këto (puna e Giorgetto Giugiaro), dhe shumë të rralla. Kjo e kalon kohën duke shkuar anash.

 

12. Volvo 240

Kafazi me rrota” mesa duket i ka siguruar mirë sediljet e modelit 240.

This post is also available in: English