Kompania kineze zbulon dy automjetet elektrike, përpara debutimit zyrtar në Detroit ‘Motor Show’

ardita 0

Panairi i makinave në Gjenevë është ekspozita e automobilave në Evropë, por nuk janë vetëm prodhuesit e automobilave evropianë që zbulojnë modelet e tyre atje. Ka shumë prodhues kinezë që synojnë të hyjnë në tregun evropian.

Këtë vit në panairin e Gjenevës kompania AIWAYS do të marrë pjesë jo vetëm me një por me dy automjete elektrike -jo më pak e të cilave është një super-automobil hibrid që po zhvillohet nga Roland Gumpert.

Automjeti quhet RG Nathalie dhe në vend të djegies së metanol si makina amerikane dhe braziliane ndonjëherë e bëjnë si një alternativë të ripërtëritshme ndaj benzinës, AIWAYS RG Nathalie do të përdorë karburantin e bazuar në perime më shumë si një qelizë me karburant me hidrogjen, duke ruajtur energjinë elektrike për t’u vendosur nëpërmjet katër motorëve elektrikë.  Thuhet se do të prodhojë 793 kuaj fuqi, pak më shumë se Ferrari 812 Superfast.

AIWAYS gjithashtu po sjell me vete në Gjenevë një automjet tjetër që synon më shumë në tregun masiv. U5 është parashikuar si një crossover elektrik, më afër madhësisë së Mercedes-Benz EQC ose Jaguar I-Pace se Audi e-tron ose Tesla Model X. AIWAYS U5 është planifikuar të paketojë motorë elektrikë që prodhojnë 185 kuaj fuqi.

This post is also available in: English