Jahti i Princit Saudit që kanë zili dhe hotelet më luksoze.

ardita 0

Jahti i parë që u ndërtua nga kantieri Italian Fincantieri quhet Serene , është 134 metra e gjatë dhe në vitin 2011 iu dorëzua miliarderit rus, Yuri Scheffler. Më vonë u zbulua se miliarderi rus ia shiti jahtin Princit të Arabise Saudite, Mohammed bin Salman në korrik të vitit 2015. Madhëria e tij shpenzoi 458 milionë dollarë për të blerë ish-jahtin më të madh në Itali.

Jahti ka një pishinë me ujë të kripur, një vaskë me ujë të nxehtë super të madhe, një sauna dhe një helipad, Serene njihet si një nga jahtet më frymëzuese . Dhe ishte jahti i parë që kompania kishte ndërtuar sepse më përpara ka qënë e përqendruar në ndërtimin e anijeve  tregtare.

Aktualisht Serene është jahti i 15-të më i madh, ajo kudo që shkon tërheq vëmendjen e kujtdo, jo vetëm për shkak të madhësisë së saj gjigante, por edhe prej formave të saj të jashtme.

Një nga karakteristikat e saj është vaska e cila është shumë e madhe dhe është e vendosur në pjesën e jashtme të jahtit. Gjithashtu edhe xhakuzi ndodhet në kuverten më të lartë,  dhe është e rrethuar me jastëk.

Serene nga brenda  është projektuar nga studioja britanike e dizajnit Reymond Langton, që ka përfshirë një përzierje të sofistikuar të ngjyrave krem dhe ngjyrave kaf. Serene të lejon të shohësh peisazhe mbresëlënëse,  qoftë duke qendruar edhe brenda në sallonin e saj të madh i cili është super luksoz dhe është i pajisur me kolltuqe, karrige tavolina për kokteje etj. Ky sallon kryesor është vend më formal i projektuar për argëtimin e grupeve më të mëdha dhe përmban ngjyra të bardha me tone të errëta.

Zona e ngrënies përmban dy tavolina të cilat së bashku arrijnë të akomodojnë deri në 24 mysafirë. Në të dy anët e dhomes janë dritaret të cilat pothuajse arrijnë tavanin. Përsa i përket ushqimit, Serene ka një furrë për pica si dhe një zgarë.

Serene mbart një ekuipazh me mbi 40 vetë në bord. Përpara se jahti t’i shitej princit të Arabisë Saudite, është bërë e ditur që themeluesi i Microsoft Bill Gates, ka ofruar 5 milion dollarë për ta blerë në verën e vitit 2014.

Një nga pishinat më të avancuara që janë ndërtuar ndonjëherë për bordin e një super jahti shtrihet në pjesën e kuvertës së poshtme. Brenda zonës së pishinës janë dy xhakuzi shtesë për mysafirët që të çlodhen.

Jahti përmban një banjë shumë të madhe, ka një dhomë sauna me dyer qelqi që ju jep mundësinë të shikoni në det nëpëmjet një platforme që paloset.

Sistemet e ndriçimit janë instaluar në të gjithë pjesën e jashtme të Serene për të siguruar që jahti të mburret me pamjen e hijshme që ka gjatë natës, si dhe gjatë ditës. Pas shitjes së saj tek princi i Arabisë Saudite, jahti filloi të kalonte kohë në Gjirin Persik.  Gjatë verës së këtij viti, Serene u dëmtua në një shkëmb pranë ishullit Tiran në Detin e Kuq. Disa dëmtime besohet të jenë mbështetur në harkun e saj në atë kohë, megjithëse superjahti është riparuar që nga ajo kohë.

Aktualisht i vlerësuar në $ 1.6 miliardë nga Forbes, Yuri Sheffler bëri pasuri nëpërmjet  biznesit të alkoolit. Duke u futur në biznes në vitin 1993, Sheffler bëri një seri lëvizjesh që i morën atij të drejtat e markave të vodka si Stolichnaya, e cila më parë ishte në pronësi të një korporate shtetërore. Kjo e ka vënë atë në qendër të proceseve të gjata me qeverinë ruse mbi pronësinë e markës.

Duke lënë Rusinë për Zvicrën dhe Mbretërinë e Bashkuar gjatë viteve 2000, Sheffler është aktualisht aksionari kryesor në SPI Group, një konglomerat që shet alkool nën 380 marka në 160 vende. Më parë këtë vit ai fitoi një pasuri në Skoci me një çmim prej £25 milionë.

Në 2014, Fincantieri filloi ndërtimin jahtit dytë, Ocean Victory  prej 140 metrash, e cila ishte autorizuar nga një oligark tjetër rus, Viktor Rashnikov, vlera neto e të cilit vlerësohet të ishte rreth 4.8 miliardë dollarë. Para nisjes së tij në dhjetor të vitit 2014, Fincantieri u urdhërua të paguajë 20.9 milionë euro për Serena Equity Limited (kompania e kontrolluar nga Shefler që ishte në pronësi të Serene) nga gjykatat e Londrës.

Kërkesa kryesore e Shefler ishte se Fincantieri kishte përdorur Serene, në të cilën miliarderi thotë se ai mban pronën intelektuale, për të krijuar jahtin Ocean Victory. Në të vërtetë, të dy super jahtet janë dizajnuar nga Espen Oeino dhe kanë karakteristika të ngjashme teknike.

Si e tillë, gjykatat angleze i kanë dhënë Shefler € 13,2 milion për shkeljen e pronës së tij intelektuale dhe € 7,7 milion për dërgesat e vonuara, të cilat duhej të paguhen nga Fincantieri ku qeveria italiane zotëron 70% të aksioneve kontrolluese. Fincantieri, megjithatë, paraqiti një kërkesë në Gjykatën e Apelit të Triestes në vitin 2015 për të apeluar vendimin e gjykatës së Londrës.

Mohammad bin Salman, i lindur në 1985, është princi i Arabisë Saudite dhe aktualisht është Ministër i mbrojtjes në botë. Nga pikëpamja teknike, Serene mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej 25 nyjesh dhe të lundrojë në 15 nyje. Thuhet se vëllimi i saj i brendshëm vjen në 8,231 GT, pra gjysma e Dilbar, jahti më i madh në botë me tonazh bruto.

Lini një Përgjigje