Land Rover Discovery nuk do të prodhohet më në Angli, ja në cilin shtet do të shpërngulet fabrika

ardita 0

Land Rover Discovery aktualisht është ndërtuar në fabrikën e kompanisë Solihull në Mbretërinë e Bashkuar. Megjithatë, Jaguar Land Rover ka njoftuar se do të lëvizë prodhimin e Discovery në objektin e saj të ri në Nitra, Sllovaki. Ne e dinim që JLR do të kishte gjasa të lëvizte disa nga prodhimet e saj jashtë Mbretërisë së Bashkuar pas Brexit, kryesisht për shkak të rritjes së shpenzimeve tatimore. 

Zhvendosja e prodhimit të Discovery në vendin e ri në Sllovaki, i cili do të jetë në fillim të vitit 2019 do të rezultojë në ‘disa qindra’ humbje të vendeve të punës në mesin e punëtorëve të agjencisë, konfirmoi prodhuesi më i madh i makinave në Mbretërinë e Bashkuar. Shkurtimet vijnë në krye të 1,000 humbjeve të vendeve të punës të bëra më parë këtë vit për shkak të rënies së kërkesës për automjetet me naftë në JLR.

Edhe pse Discovery do të lëvizë nga fabrika Solihull, kompania nuk ka përfunduar ndërtimin e makinave atje. Përkundrazi, JLR do të bëjë “një investim të rëndësishëm dhe përmirësim të teknologjisë” për të ndërtuar modele të ardhshme, si gjenerata e ardhshme Range Rover, Range Rover Sport dhe Range Rover Evoque.

Duket e çuditshme që prodhimi i Discovery do të shkojë në Sllovaki, por kaq shumë modele të tjera JLR do të vazhdojnë të ndërtohen në Britani të Madhe.

Zëdhënësi i JLR tha: “Vendimi për të zhvendosur Landover Rover Discovery në Sllovaki dhe humbjet potenciale të disa punonjësve të punësuar në Britani të Madhe është një gjë e vështirë, por është pjesë e strategjisë sonë afatgjatë të prodhimit kur të transformojmë biznesin tonë globalisht.”

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”58″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

This post is also available in: English