Mercedes-AMG thyen rekordin e shpejtësisë për SUV në Nürburgring (Video)

ardita 0

Mercedes-AMG GLC 63S vendos rekord për SUV-in më të shpejtë në pistën e Nürburgring.  

Prodhuesi gjerman kreu një rreth të plote prej 20.8 kilometrash për 7 minuta e 49 sekonda, duke e thyer keshtu për 2 sekonda rekordin e Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglios. GLC 63S  ka një motor 4.0 litërsh dhe prodhon 503 kuaj fuqi, dy më pak se Stelvio Q.

Por për sa kohë do të qëndrojë rekordi i GLC? Kush e di? Ndoshta Porsche mund të përpiqet përsëri me Cayenne Turbo – Stelvio e mundi paraardhësin e tij për tetë sekonda.

Shikoni më poshtë videon kur GLC ka thyer rekordin në pistën e  Nürburgring:

This post is also available in: English