Nje rekord i ri boteror: Ferrari 250 GTO shitet per shumen e 52 milion paundeve.

liridona 0

Kete fundjave nje Ferrari 250 GTO i prodhuar ne 1963 ju shit nje koleksionuesi amerikan per shumen e 70 milion dollareve.

Kjo eshte 52 milion paund britanik dhe thyen rekordin e meparshem te mbajtur nga nje tjeter Ferrari 250 GTO qe u shit disa vite me pare per shumen e 31 milion paundeve.Bleresi eshte drejtuesi i WeatherTech David MacNeil.

Por pse eshte kaq i vecante ky lloj Ferrari?Pervec se eshte 1 nga 39 te prodhuar gjithsej ne bote ka nje motor V12 komplet original.

Kjo makine ka arritur te perfundoje ne vendin e 4 ne garen e La Mans ne 1963 dhe ka fituar Tour de France ne rrally vitin qe pasoi.Ka garuar ne te gjithe garat europiane si dhe ne Afrike.

 

This post is also available in: English