Njihuni me disa nga supermakinat që ka prodhuar kompania suedeze, Koenigsegg

ardita 0

Koenigsegg Automotive AB është një kompani suedeze që merret me prodhimin e supermakinave me performancë të lartë.

Nga fillimet disi të përulura, Koenigsegg sot  është shndërruar në diçka të veçantë. Një novator, ku më të pasurit në botë po kërkojnë të blejnë një makinë të prodhuar nga kompania suedeze e makinave, e cila kap një shumë prej disa miliona dollarë.

Duke parë se modeli Agera RS nuk do të prodhohet më, është koha të kthehemi njëherë mbrapa, dhe të shohim disa nga modelet e mëparshme të prodhuara nga Koenigsegg.

1996: Koenigsegg CC Prototype

Christian von Koenigsegg (që tani njihet si Cvk) themeloi kompaninë që mban emrin e tij në vitin 1994, kur ishte 22 vjec. U desh plot 2 vjet që CvK & co  të përfundonin së ndërtuari makinën e tyre të parë, e cila kishte një motorr Audi 4.2l V8. 

2002: Koenigsegg CC8S

Makina e parë e prodhuar nga Koenigsegg, ose të paktën siç thonë ato është modeli CC8S. Porositë e para u morën gjatë panairit të makinave në Paris Moto Show në vitin 2000, ku 6 makina Koenigsegg u prodhuan në vitin 2002-2003. Motori i kësaj makine ishte e Fordit, V8, por që u ripërpunua nga suedezët duke prodhuar 655 kuaj fuqi.

2004: Koenigsegg CCR

 Modeli CCR me 806 kuaj fuqi ka një karroceri të ndryshme, goma më të mëdha dhe sistem frenimi më të fuqishëm, një shasi të përmirësuar dhe amortizim më të mirë. Koenigsegg ndërtoi gjithsej 14 copë të këtij modeli. Ky model arriti një shpejtësi prej 388 km/h, dhe nëse do të kishte garuar tek Nardo në shkurt të vitit 2005 do t’i kishte rrëmbyer Mclaren F1 kupën për makinën më të shpejtë që është prodhuar ndonjëherë.

2006: Koenigsegg CCX

Koenigsen me tre pika. Një makinë krejtësisht e re, me më pak komponentë të mbartur, dhe me motorrin e vjetër V8 të Ford, e cila ka mundësuar prodhimin e Koenigsegg. E ndërtuar për të kënaqur sigurinë ndërkombëtare dhe emëtimet regs, CCV kishte një tavan të ngritur dhe shasi të zgjeruar për të kënaqur amerikanët.  Edicioni CCX, nga të cilat vetëm dy ekzemplarë u ndërtuan, shtoi fuqinë e makinës, aerodinamikën dhe gjendjen e makinës. CCV përdori si lëndë djegëse bioetanol, ku motorri i supermakinës prodhonte 1,018 kuaj fuqi.  Pastaj erdhi CCXR Trevita, e cila u prodhua duke u veshur me fibër karboni të veçantë. Përsëri, vetëm dy ekzemplarë u ndërtuan. Përfundimi i linjës CCX ishte ‘vetëm dy të tilla’ (dy-off) Special Edition – gjithnjë e më i mirë, padyshim.

2007: Koenigsegg CCGT

 Kjo është veçanërisht interesante. Historia tregon se CvK ka dizajnuar makinat e tij të hershme për të qenë në përputhje me rregulloret e ACO GT1, të cilat në atë kohë u bënë thirrje për një gjerësi maksimale prej 2 metrash dhe se kabina duhet të zinte të paktën 70% të asaj gjerësie. 20 supermakina do të duhej t’u shisnin për homologim. CvK donte të konkuronte në Le Mans, dhe CCGT ishte makina e ndërtuar për ‘detyrën’.  CCGT ishte bazuar në CCR, por kishte marrë pak nga CCX. Para se të kishte një shans për të garuar, rregulloret u ndryshuan, fibra e karbonit u bë e jashtëligjshme, dhe prodhimi i këtyre makinave në mënyrë të qëndrueshme u rrit në 350 makina në vit. Kështu, CCGT nuk garoi kurrë.

2010: Koenigsegg Agera

Dhe tani vjen Agera, dhe të gjithë seritë e tjera që ajo sjell. Supermakina standarte për herë të parë u prodhua në 2011 me një motorr 5.0 litërsh turbocharger (e prodhuar nga Koenigsegg), me 7 marshe dhe me aerodinamikë të fuqishme (çdo gomë është dizenjuar individualisht, dhe Koenigsegg tha se ka një ndikim të matshëm kundrejt forcës së gravitetit).  Seria R e Agera erdhi një vit më vonë me më shumë fuqi . Seria S e Agera kishte të gjitha pajisjet shtesë që i përshtateshin dhe serisë R, por ishte veçanërisht për vendet ku nuk mund të blini E85 (Etanol i përzier, ku 85% është etanol i  denaturuar dhe 15% benzinë).

Më pas erdhi seria One, 1, me raportin e saj fuqi-peshë 1kg = 1hp, makina me të cilën Koenigsegg shpresonte të vendoste një rekord të ri të Unazës. Tashmë Agera RS është zyrtarisht makina më e shpejtë në botë, ku arriti të kapte 431 km/h në një rrugë të mbyllur në Nevada.

2016: Koenigsegg Regera

Në terma mjaft të thjeshta, kjo supermakinë prodhon 1479 kuaj fuqi, është 665 kg dhe arrin një shpejtësi maksimale prej 402 km/h me një kambio inteligjente e cila përbëhet nga 1 marsh i vetëm. Arrin nga 145 km/h deri në 250km/h për vetëm 3.2 sekonda. Dhe për këtë gjë nuk ke nevojë të ndërrosh marsh.

 

 


Lini një Përgjigje