Nuk do ta besoni se çfarë çmimi duhet të paguani për të ngarë këtë Ferrari 250 TdF!

liridona 0

Ju mund të mbani mend  z. Harris I cili hypi ne Ferrari 250 ‘Tour de France’ në një episod të vjetër të TG .  Lajmi i mire eshte se per nje cmim 7 milion euro  deri në  9 milion ju gjithashtu mund të përjetoni të njëjtën eksperience si ai ne nje nga  Ferrari 250 Tdf me nje motorr V12 3.0-litra.

Kjo makine eshte pjesë e së njëjtës shitje si Sergio Ferrari, Conciso Concept Ferrari dhe RUF CTR3 Clubsport per te cilat me siguri keni lexuar. Pavaresisht kesaj ,mund te themi qe Ferrari 250 Tdf eshte krejtesisht ne nje lige tjeter. Ferrari 250 Tdf i ndërtuar në vitin 1957, u firmos nga fabrika në fillim të vitit ’58 dhe menjëherë iu shit  gjermanit Wolfgang Seidel.

Wolfgang Seidel mori pjese ne gara  te medha si:  12 Hours of Reims and Grand Prix de Paris at Linas- Montlhery ,Grand Prix of Spa-Francorchamps,  ne me shume se 20 here,duke u shpallur 11 here fitues.

Në vitin 1997 makina u shit tek pronari i saj aktual. Ai e përdori atë në një numër ngjarjesh – përfshirë festimet e 50, 60 dhe 70 vjetorit të Ferrarit, të gjitha le Ferrari dhe Mille Miglia Storica – dhe e kishte vërtetuar atë nga Ferrari Classiche, duke vërtetuar statusin e saj të rrallë të përputhjes. 0879 është shoqëruar me një faturë origjinale të shitjes, fotografi nga restaurimi dhe një reduktim i dokumenteve të tjera.

E mrekullueshme, apo jo? Nëse do të ishim vetëm disa milionë euro më të pasur …

 

This post is also available in: English