Omega-3, përfitimet për shëndetin e lëkurës dhe flokëve

liridona 0

Acidet yndyrore Omega-3 janë kryefjala e lajmeve dhe këshillave për shëndetin. Këto ushqyes janë tejet të dobishëm dhe për fat të mirë gjenden tek ushqime si: arrat, produktet e detit, farat dhe vajrat bimorë.

Acidet yndyrore Omega-3 ndahen në tre lloje:

 • Acidi alfa-linoleik,
 • Acidi eikospaentaenoik,
 • Acidi dokosaheksaenoik.Ky grupim acidesh ofron përfitime të shkëlqyera për shëndetin.

  Ato e ndihmojnë njeriun të luftojë depresionin, inflamacionin dhe të mbrojë shëndetin e zemrës.

  Disa përfitime shtesë që acidet yndyrore Omega-3 ofrojnë për njeriun kanë të bëjnë me lëkurën dhe flokët.

  Ekspertët e AgroWeb.org thonë se këto përfitime për lëkurën dhe flokët janë shkencërisht të provuara.

  Kundër Dëmeve Nga Dielli

  Këto acide e mbrojnë lëkurën nga rrezet e dëmshme ultravjollcë UVA dhe UVB.

  Ekspertët thonë se konsumi i vazhdueshëm i acideve yndyrore përmirëson shëndetin e lëkurës dhe pengon shfaqjen e puçrave apo skuqjes nga dielli.

  Ato e bëjnë lëkurën të ketë ndjeshmëri më të lartë ndaj rrezeve të diellit.

  Kundër Akneve

  Ekspertët e AgroWeb.org thonë se një regjim ushqimor i pasur me acidet yndyrore Omega-3 ndihmon në pakësimin ose zbehjen e akneve në lëkurë.

  Kjo ndodh sepse aknet, kryesisht shfaqen si pasojë e një inflamacioni në organizëm dhe acidet yndyrore Omega-3  janë efikase në eliminimin e tij.

  Kundër Tharjes dhe Skuqjes së Lëkurës

  Acidet yndyrore ndihmojnë të ruajnë lagështinë e lëkurës.

  Ato shmangin tharjen, skuqjen dhe ashpërsimin e saj.

  Studimet thonë se në vetëm 12 javë konsumi të rregullt të acideve, lëkura e fytyrës është më e hidratuar, e butë dhe e ushqyer.

  Për Flokët

  Acidet yndyrore Omega-3 nxisin rritjen e flokut. Kjo është vënë re nga disa studime mbi gratë me flokë të hollë.

  Rezultatet treguan se marrja e suplementëve pakësonte ndjeshëm ritmet e rënies së flokëve dhe nxiste rritjen e tyre.

  Ushqimet më të mira për shëndetin e flokëve të cilat përmbajnë Omega-3 janë: salmoni, skumbria dhe harenga.

  Ato gjithashtu ofrojnë proteinë, vitaminën D3 dhe kompleksin e vitaminave B që janë thelbësore për shëndetin e flokëve.