Panairi i veturave në Frankfurt hapi portat për publikun

ardita 0

Vizitorët janë të mirëpritur këtë vit nga një numër pak më i vogël i ekspozuesve, me rreth 60 premiera botërore dhe evropiane.

Panairi i veturave në Frankfurt hapi portat e tij për publikun sot, më 12 shtator, pasi u rezervua për përfaqësuesit e mediave për dy ditë. Një nga ekspozitat më të mëdha në botë të automobilave do të zgjasë deri të dielën më 22 shtator.

Organizatorët kanë njoftuar rreth 60 premiera, kryesisht hibride dhe automjete elektrike, pasi industria e automobilave është e orientuar gjithnjë e më shumë drejt këtij lloji të makinës.

Prapëseprapë, shumë emra të mëdhenj nga bota e makinave do të mohohen nga audienca. Markat Alpine, Aston Martin, Citroen, Dacia, DS, Ferrari, Abarth, Alfa Romeo, FIAT, Chrysler, Jeep dhe më pas General Motors – Chevrolet and Cadillac, Infiniti, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Rolls, nuk marrin pjesë në sallonin e Frankfurtit të këtij viti -Royce, Subaru, Suzuki, Toyota dhe Volvo.

Një nga arsyet për këtë është sigurisht kostoja e lartë e pjesëmarrjes, pasi panairi i Frankfurtit është jashtëzakonisht i shtrenjtë për ekspozuesit.

Përveç kësaj, dikur shfaqjet e mëdha të makinave ishin vendi ku blerësit së pari takuan modele të reja dhe ishin në gjendje të njiheshin me të gjitha detajet e automjetit që i interesonin ata.

Në ditët e sotme, ekspozita si kjo kanë humbur rëndësinë e tyre origjinale pasi prodhuesit tani janë në gjendje të arrijnë në grupin e tyre të synuar më shpejt, më lirë dhe me efikasitet duke përdorur internetin dhe rrjetet sociale përmes të cilave ata saktësisht mund të synojnë klientët e mundshëm.

Ndër premierat më domethënëse në panairin e këtij viti në Frankfurt janë automjeti i ri i Land Rover Defender, makina elektrike kompakte Volkswagen ID.3, gjenerata e gjashtë Opel Corsa, Renault Captur i ri, modeli i parë elektrik Porsche – Taycan, makina elektrike e qytetit të vogël Honda që thjesht mban “E”, gjenerata e fundit Hyundai i10 dhe të tjerët.