Princi Charles zbulon se si makina e tij Aston Martin përdor verë në vend të benzinës

ardita 0

Princi Charles njihet edhe si ambientalisht dhe thuhet se zotëron mbi 100 makina.

Një nga këto është një makinë Aston Martin DB6 Volante i cili si karburant përdor tepricën e verës për të lëvizur. Kjo makinë ndoshta është më e famshmja nga ata që i ka nën pronësi Pirnci Charles dhe luajti një rol kryesor në dasmën e vitit 2011 të djalit të tij Princit William me Kate Middleton.

Duke folur në një dokumentar të ‘BBC-së’ për 70-vjetorin e ditëlindjes së tij, Princi Charles zbuloi se si erdhi ideja e kësaj makine që lëviz me verë. 

“Ata zbuluan se mund ta drejtojnë makinen me tepricën e verës së bardhë angleze por gjithashtu nuk e kisha kuptuar se kishte edhe hirrë të përzierë në të” – tha Princi. “Inxhinierët në Aston thanë: “Oh, do të prishet e tëra” – shtoi ai. “Une thashë, atëherë nuk do ta ngas atë”, kështu që ata u morën  me të dhe tani e pranojnë se ky model punon më mirë dhe është më i fuqishëm në krahasim me modelet me benzinë”.

Pjesa më e madhe e koleksionit të makinave të Princit Charles pretendohet se janë me motor të përshtatshëm me mjedisin duke përfshirë motorët me vaj të gatimit, por kjo nuk është e gjitha. Edhe treni i Mbretëreshës është konvertuar për të lëvizur me një alternativë mjedisore.

“M’u desh një kohë e gjatë për t’a bërë atë makinë që të lëvizte me vajin e gatimin. E cila në fakt, në fund ka punuar mjaft mirë” – tha Princi Charles. “Por une nuk e di ata thonë se e bllokon motorin apo diçka të tillë”.

Në shtator të këtij viti, Princi Charles mori automjetin e tij të parë të gjithin elektrik, një Jaguar I-Pace. Ky model është në ngjyrë të kaltër ‘Loire’ dhe është i vetmi I-Pace me këtë ngjyrë.

 

This post is also available in: English