Shikoni sa milje mund të përshkojë Kia Niro Ev vetëm me një karikim

Admin 0

Kompania Kia ka njoftuar se fuoristrada elektrike Niro Ev mund të përshkojë derinë 300  milje me vetëm një karikim të plotë. Kjo është mahnitë dhe vjen për shkak të efikasitetit që ofrojnë makinat elektrike të Kia dhe partnerit të saj Hyundai. Makina ka një bateri prej 64-kWh dhe që kjo bateri të përshkonte 300 milje me një të karikuar ishte diçka që pritej. Niro EV pritet që të dalë në tregun amerikan në fillim të vitit të ardhshëm dhe mund të jetë makina elektrike që përshkon distancën më të gjatë pas Teslas.

Kia e re Niro do të prezantohet për herë të parë në Paris Motor Show dhe në fund të vitit do të dalë në shitje në tregjet europiane. Një makinë tjetër me bateri më të vogël dhe më të lirë do të dalë më vonë. Bateria e Niro EV karikohet nga 0-80% në vetëm 54 minuta. Kia Niro EV mund të arrijë shpejtësinë nga 0-62 mph në vetëm 7.8 sekonda. Ajo ë e pasijur edhe me Coasting Guide Control(CGC)  dhe Predictive Energy Control(PEC).

This post is also available in: English