Autopiloti i Tesla dështon sërisht! Ja se çfarë ka ndodhur kësaj rradhe!

liridona 0

Shoferi i një modeli Tesla S është me fat që është gjallë pasi ajo u përplas në pjesën e prapme të një kamioni të parkuar në jug të Jordanit, një periferi të Salt Lake City. Aksidenti ka ndodhur të premten, më 11 maj, sipas raporteve të medias lokale. Hetuesit ende po përpiqen të përcaktojnë se çfarë ndodhi.

 

“Për arsye të panjohura, Tesla nuk arriti të ndalonte për trafikun në dritën e kuqe dhe u gjend në anën e pasme të një automjeti të Autoritetit të Bashkuar të Zjarrit në 60 kilometra në orë,” tha rreshteri Samuel Winkler për kanalin lokal të lajmeve Fox 13 News. Ai shtoi se dëshmitarët thanë hetuesit se Tesla nuk bëri asnjë përpjekje për të ndaluar ose ngadalësuar.

Policia në Utah ende po heton shkakun e aksidentit. Shoferi u tha oficerëve se ajo kishte aktivizuar Autopilotin në kohën e përplasjes. Ajo gjithashtu pranoi se ajo po e shikonte telefonin e saj në kohën e përplasjes.

 

“Ajo ishte drejtuar drejt një adrese dhe ajo do të hynte në atë GPS të atij automjeti dhe më pas ajo po e krahasonte adresën me telefonin e saj për të parë se cila ishte një rrugë më e shkurtër. Pra, ajo po shikonte telefonin e saj dhe kjo mund te kete qene nje nga arsyet e aksidentit “, tha Winkler për stacionin televiziv KSL.

 

Tesla nuk ka komentuar për aksidentin sepse nuk ka shqyrtuar ende dosjet e automjeteve. Do të duhet disa ditë për të përcaktuar nëse Autopilot ishte aktiv, dhe çfare roli, nëse ka, luajti në aksident, shtoi Winkler

This post is also available in: English